Czy “Oblicza Geografii 3” pomogą dobrze napisać maturę rozszerzoną?

Co prawda geografia na poziomie podstawowym jest jeszcze w miarę prosta, to gorzej jest z wersją rozszerzoną. Podręczniki z tego przedmiotu rzadko uwzględniają dodatkowy materiał, który pojawia się przy takich okazjach. Świetną opcją, żeby nadrobić braki, są wtedy Oblicza geografii 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe – Tania Książka. Uwzględnia się tu wszystkie różnice programowe, które są tak istotne z perspektywy ucznia. Czy podręcznik faktycznie pomoże lepiej napisać maturę rozszerzoną?

Różnice programowe

Wiele uczniów zapisuje się na maturę rozszerzoną z geografii, myśląc, że będzie podobna do podstawowej. Okazuje się, że różnice są dość znaczne, co przekłada się na wyniki: zdaje ją zaledwie 10 procent uczniów. Różnice polegają między innymi na większej ilości zagadnień z gospodarki, rolnictwa czy różnych przemian społecznych.

Autorzy książki, czyli Marcin Świtoniak, Roman Malarz, Tomasz Karasiewicz, Teresa Wieczorek oraz Marek Więckowski bardzo dobrze o tym wiedzą. W “Obliczach Geografii 3” starają się zamieścić się jak najwięcej tematów związanych z geografią fizyczną Polski lub gospodarką opartą na wykorzystaniu surowców. Dzięki temu uczeń szybciej odnajdzie się w różnych zadaniach związanych z mapą, jak i zadaniach opartych na obliczaniu. Kluczowe jest też opanowanie tematów meteorologicznych, geodezyjnych i geologicznych.

Szybkie przyswajanie wiedzy


“Oblicza Geografii 3” stara się przekazać wiedzę w sposób jak najbardziej merytoryczny, ale też atrakcyjny dla ucznia. Można tu znaleźć mnóstwo wykresów, tabelek i infografik, które pomogą skojarzyć wiele pojęć. Nie można zapominać o mapach, które można znaleźć zarówno w wersji lokalnej, jak i globalnej. Autorzy nie zapominają również o rozpisaniu fauny i flory, dzięki czemu uczeń szybko zapamięta nazwy roślin i zwierząt. Każdy rozdział kończy się solidną powtórką, gdzie można znaleźć mnóstwo ćwiczeń powtórkowych. Opierają się one w znacznej części na zadaniach maturalnych, co jeszcze lepiej ugruntuje wiedzę.